Trwająca epidemia spowodowała, że ok. dwa miesiące trwa nauczanie online w polskich szkołach.

    Nasi Uczniowie podobnie jak Nauczyciele stawiają czoła nowym obowiązkom. Jednym z owoców zdalnej katechezy jest pięknie wykonana Droga Krzyżowa przez Uczniów SP nr 85 w Warszawie.

  

Droga Krzyżowa wykonana przez Eryka, kl. 8b

 

  

 

 

 

 

  Pracę wykonała Blanka Szczepanowska-Lay, kl. 8b

 

 

 Droga Krzyżowa wykonana przez Andżelikę Szewczyk, kl. 8b

 

     Msza św. Ojca Świętego Franciszka przy grobie św. Jana Pawła II w Watykanie 18 maja 2020 r. , diecezjalne i parafialne dziękczynienie za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w całej Polsce, a także orędzia i programy telewizyjne oraz inicjatywy wirtualne złożą się na obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Episkopatu Polski.

   „Zapraszamy do zaangażowania się w obchody stulecia urodzin naszego wielkiego Rodaka poprzez przypominanie jego nauczania, świadectwa życia, twórczości oraz przez wsparcie dzieł charytatywnych” – napisali biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej Episkopatu Polski, 2 maja br. Jak przypomniał rzecznik Episkopatu, 18 maja, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papież Franciszek o godz. 7.00 będzie modlił się u grobu św. Jana Pawła II, przy jego relikwiach. „Biskupi w komunikacie po obradach Rady Stałej zachęcili do duchowej łączności z Następcą Świętego Piotra w tę rocznicę, która jest tak ważna dla Polaków i całego Kościoła” – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Czytaj więcej: Obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Informujemy, że w tym roku przypada

Jubileusz 50-lecia obecności i posługi
Sióstr Felicjanek
w naszej parafii.

Już dzisiaj zapraszamy
Was do udziału
we Mszy św. dziękczynnej,
w niedzielę 14 czerwca
godz. 12.30

3maj

 

     W trudnym czasie epidemii, 3 maja na Jasnej Górze będzie miało miejsce zawierzenie naszej Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, którego dokona Przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Polska była zawierzana Matce Bożej w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze w trudnych chwilach i kryzysach dotykających naszą Ojczyznę. Biskupi oddali Polskę Maryi m.in. w obliczu zagrożenia inwazją bolszewicką w 1920 roku, po II wojnie światowej w 1946 roku w obliczu zagrożenia komunizmem, w 300. rocznicę ślubów lwowskich w 1956 roku oraz 10 lat później w 1966 roku.

W 1979 roku Jan Paweł II, podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Ojczyzny, zawierzył Kościół w Polsce Pani Jasnogórskiej. 3 maja 2016 roku, z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, Przewodniczący Episkopatu dokonał Nowego Aktu Zawierzenia Narodu Polskiego Matce Bożej.

„W najbliższą niedzielę abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył uroczystościom na Jasnej Górze, podczas których zawierzy naszą ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Akt zawierzenia będzie transmitowany przez TVP3 i TV Trwam” – powiedział rzecznik Episkopatu.

W czasie trwającej epidemii koronawirusa także inne kraje oddały się w opiekę Matki Bożej, m.in. Anglia i Walia, Portugalia i Hiszpania, Austria, a 1 maja br. swój kraj zawierzą Maryi biskupi Włoch.

Akt Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, który odczyta na Jasnej Górze Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, jest przeznaczony do wykorzystania w kościołach i kaplicach w niedzielę 3 maja.

Akt Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski, który odczyta na Jasnej Górze Przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. o godz. 11.00, jest przeznaczony do wykorzystania w kościołach i kaplicach w niedzielę 3 maja.

Msza św. z Jasnej Góry będzie transmitowana m.in. w ogólnopolskim paśmie TVP 3, w TVP Trwam oraz w Radiu Jasna Góra i na kanale YouTube Jasnej Góry.

BP KEP

Publikujemy pełną treść Aktu Zawierzenia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski:

Czytaj więcej: 3 maja na Jasnej Górze zawierzenie Polski Chrystusowi i Matce Bożej.

 

Zachęta do otwierania Biblii jest aktualna każdego dnia w roku. Przypomina o tym rozpoczynający się w najbliższą niedzielę Tydzień Biblijny oraz inicjatywa z hasztagiem #BibliaNaDziś. W jej ramach Internauci zamieszczają w mediach społecznościowych cytaty z Pisma Świętego, które do nich najbardziej przemawiają w danym dniu – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Słowo Boże jest zawsze aktualne i w każdym dniu przynosi nam konkretne przesłanie, dając odpowiedzi, wskazówki, przestrogi, pocieszenia, ale przede wszystkim przynosząc nadzieję. Otwierając Pismo Święte, czytamy, co Bóg właśnie tego dnia mówi do nas. Słowo +Dziś+ w proponowanym hasztagu jest bardzo ważne, bo to zachęta, by słuchać Słowa Bożego codziennie. W Psalmie 95 czytamy: +Obyście dziś usłyszeli głos Jego+” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Ks. Rytel-Andrianik zwrócił uwagę, że chrześcijanie nie czytają Pisma Świętego, jak zwykłej literatury. „Biblia, choć jest utworem zbudowanym z wielu form i gatunków literackich, to nie opowieść historyczna ani poemat. Jest ona słowem, które Bóg kieruje do ludzi na przestrzeni tysiącleci poprzez Stary i Nowy Testament. To słowo napisane pod natchnieniem Ducha Świętego. Biblię nie tylko czytamy, ale przede wszystkim rozważamy, medytujemy nad jej przesłaniem, modlimy się jej tekstami i dzielimy z innymi tym, co do nas przemawia. Nowoczesne media, w tym aplikacje sprawiają, że możemy czytać Pismo Święte na naszych telefonach” – dodał.

„Podczas tegorocznego Tygodnia Biblijnego w Kościele katolickim w Polsce chcemy uczcić również setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który swoje życie oparł na Piśmie Świętym i zachęcał do lektury Słowa Bożego” – powiedział rzecznik Episkopatu Polski.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że hasło tegorocznej Niedzieli Biblijnej połączonej z IV Narodowym Czytaniem Pisma Świętego brzmi: „Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia”.

BP KEP

źródło: episkopat.pl

     Od niedzieli, 17 maja 2020 r. w naszym kościele parafialnym we Mszy św. może uczestniczyć 70 osób

      Zapraszamy Was Kochani Parafianie do udziału we wspólnej modlitwie.

   

      Informujemy, że 7 czerwca, podczas Mszy świętej o godz. 11.00, odbędzie się w naszej parafii uroczystość I Komunii św. dzieci ze SP przy ul. Chocimskiej20 czerwca uroczystość I Komunii św. dzieci ze SP nr 85.

       Rocznica I Komunii św. odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 11.00

 

o. Wiesław Kulisz

zmartwychwstanie

 

"Zmartwychwstał już Chrystus,
Pan mój i nadzieja..."

     Wszystkim naszym Parafianom a zwłaszcza chorym i cierpiącym, naszym Współpracownikom oraz Przyjaciołom, życzymy w tym trudnym czasie Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego oraz duchowej mocy i nadziei płynącej z Chrystusowego zwycięstwa nad śmiercią.

Ojcowie Jezuici i Siostry Felicjanki

Niedzielny i tygodniowy porządek nabożeństw

Niedziela Zmartwychwstania
Poniedziałek Wielkanocny 

Msze św. tylko w Kaplicy Judy Tadeusza
Limit: 5 osób

 

w kościele
- Spowiedź
- Możliwość przyjęcia Komunii św. poza Mszą św.

 

Msze św. w dni powszednie
- w kościele
- i w kaplicy św. Judy Tadeusza

W Oktawie Wielkanocy
- 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
- Czwartkowa adoracja Najświętszego Sakramentu

 

Dziękujemy Wam wszystkim za modlitwę i ofiary składane
na utrzymanie naszej świątyni

 

     Kochani Parafianie zapraszam Was do przesyłania zdjęć związanych z Triduum Paschalnym i Świętami na adres e-mail - wieslaw.kulisz(at)interia.pl  Wspólnie z naszą całą rodziną parafialną zatrzymajmy się w przebłagalnej modlitwie pod krzyżem Chrystusa z nadzieją i wiarą w Jego Zmartwychwastwanie. 

 

    #Krzyz, #Swieconka, #Wielkanoc – pod tymi hasztagami w Wielki Piątek, Wielką Sobotę i Niedzielę Wielkanocną internauci będą publikowali materiały związane z Triduum Paschalnym i świętami. Media społecznościowe, szczególnie w czasie, gdy pozostajemy w domach, stwarzają możliwość komunikacji i tworzenia wspólnoty – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że w czasie epidemii, kiedy ograniczamy nasze kontakty nawet z rodziną i przyjaciółmi, media społecznościowe są odpowiednią przestrzenią, w której w prosty sposób możemy dzielić się tym jak przeżywamy Triduum Paschalne i Wielkanoc oraz dawać świadectwo wiary.

„Zapraszam, by w Wielki Piątek publikować zdjęcia krzyży, które mamy w domach z cytatami z Pisma Świętego i hasztagiem #Krzyz. W tym dniu umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszego domu, zatrzymujmy się przy nim na modlitwę i adorację. Pomyślmy także o naszym życiowym krzyżu i prośmy Pana Jezusa, aby nam pomógł nieść nasz codzienny krzyż” – mówił.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by w Wielką Sobotę zamieszczać zdjęcia koszyków wielkanocnych z hasztagiem #Swieconka. „W tym roku, z powodu rygorów sanitarnych, nie będzie tradycyjnego obrzędu poświęcenia pokarmów. W Niedzielę Wielkanocną, na początku uroczystego śniadania, pokarmy będzie błogosławił ojciec rodziny lub inna osoba. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych koszyczków wielkanocnych m.in. z pisankami, zaangażujmy do tego szczególnie najmłodszych. Efektem możemy podzielić się z innymi dzięki zdjęciom i filmikom z hasztagiem #Swieconka” – dodał.

Rzecznik Episkopatu zaproponował również, żeby w Niedzielę Wielkanocną publikować w mediach społecznościowych zdjęcia i filmiki z hasztagiem #Wielkanoc.

„Wiemy, że władze państwowe zalecają, by tegoroczne święta z powodu epidemii spędzić tylko w gronie domowników. Nie oznacza to jednak, że nie mamy być w kontakcie z rodzinami i znajomymi. Oprócz rozmów telefonicznych i przez komunikatory internetowe, możemy przesyłać bliskim wraz z życzeniami zdjęcia i nagrania naszych świątecznych stołów oraz tych, którzy przy nich zasiadają. Wystarczy użyć smartfona. W ten sposób będziemy wspólnie przeżywać radość, którą przynosi zmartwychwstanie Jezusa. Publikacja naszych domowych materiałów z hasztagiem #Wielkanoc pozwoli stworzyć „wirtualny stół wielkanocny” i rzeczywistą wspólnotę, choć za pośrednictwem mediów. Oczywiście nie zastąpi to bezpośredniego kontaktu, ale w tej trudnej sytuacji pozwala nam na wspólne świętowanie, tak by nikt nie był sam w tym czasie” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Zachęcił także, by w czasie Triduum Paschalnego i Wielkanocy uczestniczyć w liturgiach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.„Możliwości jest bardzo wiele, możemy włączać się w transmisje ogólnopolskie np. z Jasnej Góry, od czwartku do soboty o godz. 18.00 w TVP3. Liturgie będzie transmitowało on-line również wiele parafii. Będą też transmisje z Watykanu, m.in. Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek o godz. 21.00 z papieżem Franciszkiem oraz w Wielkanoc w południe modlitwy Regina Coeli i błogosławieństwa +Urbi et Orbi+, którego całemu światu udzieli Ojciec Święty. W Wielką Sobotę o godz. 20.00 telewizyjne orędzie wielkanocne wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W czasie Triduum Paschalnego czytajmy Pismo Święte, szczególnie ewangeliczne opisy Ostatniej Wieczerzy, Męki Pańskiej i zmartwychwstania, rozważajmy ich głębię. To czas, w którym dzięki wspólnej modlitwie w naszych najbliższych rodzinach możemy odkrywać znaczenie domowego Kościoła i liturgii domowej. Pamiętajmy również o osobach starszych, samotnych i chorych” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

BP KEP

źródło:episkopat.pl

Copyright © 2014. All Rights Reserved.